Autorem zdjęć jest Łukasz Rusajczyk [ www.rusajczyk.com ]

www.rusajczyk.com

Współczesne samorządy studenckie tworzą studenci poszczególnych uczelni, którzy w demokratycznych głosowaniach wybierają swoich reprezentantów. Uczelniane Parlamenty i Rady Samorządów są organami uchwałodawczymi, które opiniują i zatwierdzają akty normatywne, wyrażając tym samym zdanie najliczniejszej grupy spośród akademickiej braci.

Jakie były początki tego procesu?

Wszystko zaczęło się w Gdańsku, na Politechnice.

Pionierskie kroki, przecierające szlaki dla pozostałych szkół wyższych, poczynił Uczelniany Parlament ZSP Politechniki Gdańskiej – najstarsza w Polsce demokracja akademicka. To on dał zwykłym studentom możliwość wpływu na mechanizm, którego pierwotnie mieli być tylko częścią.

W bieżącym roku przypada 55. rocznica jego powstania.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia zdjęć, którego z tego wydarzenia przygotowała Kronika Studencka.

Więcej zdjęćNotting Hill Carnival cz.1

  • 25 listopada 2012  Autor: Krzysiek P


Notting Hill Carnival cz.2

  • 25 listopada 2012  Autor: Krzysiek P


Teatr uliczny, Bukareszt

  • 25 listopada 2012  Autor: Krzysiek P


Bukareszt

  • 25 listopada 2012  Autor: Krzysiek P


„W gorącej wodzie kompani” w Kwadratowej 21.11.2012

  • 23 listopada 2012  Autor: Mateusz Feldzensztajn

W środę 21 listopada w Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej Kwadratowa odbył się występ grupy improwizacji teatralno kabaretowych W Gorącej Wodzie Kompani.Więcej zdjęćKoncert Luxtorpedy w AKPG Kwadratowa 18.11.2012

  • 19 listopada 2012  Autor: Łukasz Szynaka


Trójmiejska Akcja Filozoficzna

  • 16 listopada 2012  Autor: Mateusz Feldzensztajn

W ostatnim czasie coraz głośniej robiło się na uczelni o spotkaniach młodych filozofów. Postanowiłem przyjrzeć się temu tematowi bliżej oraz zdać krótką fotorelację z tego wydarzenia.

Spotkania nazywają się Sokrates Cafe i organizowane są przez Trójmiejską Akcję Filozoficzną. Aby informacje na ten temat były pełne, poprosiłem Michała Mallka (Jednego z organizatorów) aby napisał kilka zdań o tym czym się zajmują.

Oto co otrzymałem:

„Co robią studenci Politechniki Gdańskiej po godzinach? Myślę, że jest naprawdę wiele odpowiedzi na to pytanie. Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam jedną z nich.

Dwa lata temu założyliśmy klub dyskusyjny w ramach Trójmiejskiej Akcji Filozoficznej (zwanej dalej TAF-em). Podczas pierwszych debat – zmienialiśmy miejsce wydarzenia i sami wybieraliśmy dyskutowane tematy, wspierając je prowadzonymi przez nas wykładami. Podczas jednej z takich rozmów – niejaki Tomek Hołdys zaproponował nam formułę Socrates Cafe, którą – po burzliwych ustaleniach – zdecydowaliśmy się wprowadzić.

Socrates Cafe jest prężnym, ogólnoświatowym ruchem. Zakłada on oddanie filozofii ludziom i, jak to się mówi, wyjście z nią na ulicę. A w zasadzie – do kawiarni przy ulicy. Teraz także w Gdyni.

Formuła jest prosta:
Spotykamy się we wtorki, co dwa tygodnie, i rozmawiamy przez dwie godziny (18.00-20.00). Wspólnie zastanawiamy się nad ciekawym pytaniem – każdy może zaproponować własne – i poprzez głosowanie wybieramy to, któremu będziemy chcieli przyjrzeć się dokładniej.

Następuje rozmowa prowadzona w duchu Sokratesa Ateńczyka. Pełna dociekań, nowych problemów i nierzadko dość rubasznego humoru. A przede wszystkim – pełna przystępności i otwartości na „zwykłego człowieka”. Uczestnicy muszą powściągnąć swą manierę korzystania z dziwnych słów i dzieł kultury. Nie szukamy również rozwiązań ostatecznych, nie formułujemy wniosków. Dobre spotkanie to takie, z którego wychodzimy z większą ilością pytań niż odpowiedzi.

O czym najczęściej dyskutujemy? Niech nie odstraszy Was słowo „filozofia” – poruszane tematy najczęściej zahaczają o problematykę społeczną i kulturową – poddajemy analizie wybrane zagadnienia sztuki, popkultury oraz nierzadko – techniki i futurystki.

Zresztą, co ja tam będę Was zachęcał – wpadnijcie we wtorek i sprawdźcie sami! Zaproście swoich przyjaciół. W spotkaniach klubu dyskusyjnego Sokrates Cafe Gdynia może brać udział każdy, jeśli tylko ma na to ochotę.

Wstęp wolny, oczywiście. Daty spotkań, jak i adres znajdziecie na stornie: www.filozofia.tv – innym projekcie TAF-u, któremu także rekomendujemy przyjrzenie się. Bo po godzinach warto nie tylko dyskutować.”

Michał Mallek

Pierwsze zdjęcie przedstawia moderatorów dyskusji.
Impreza Prowadzona przez Duże Pe

  • 16 listopada 2012  Autor: Bartosz Grzonka

Mash-up’y to połączenie dwóch albo więcej utworów w nową, jedną całość. Idealne dla tych, którzy mają umysł ścisły i lubią tylko to co już kiedyś raz słyszeli. Właśnie tego typu kawałki serwował w czwartkową noc Duży Pe. Więcej zdjęćMarsz Niepodległości w Gdyni

  • 12 listopada 2012  Autor: maciejmazurek

Autorem zdjęć jest Maciej Mazurek [mazurfoto.blogspot.com]