UrbanLab 2.0 – teoria i praktyka innowacyjności

  • 13 stycznia 2014  Autor: Katarzyna Stankiewicz

Autorką zdjęć i artykułu jest Katarzyna Stankiewicz: http://katarzynastankiewicz.daportfolio.com/

W tym semestrze mam okazję uczestniczyć w ciekawych, międzywydziałowych zajęciach UrbanLAb 2.0. Co kryje się pod tą zagadkową nazwą? Kilkadziesiąt godzin dyskusji na temat rozwiązań mających ułatwić szeroko pojęte życie w miejskiej dżungli – wszystkim  jej mieszkańcom, a następnie realizacja wybranych projektów. A jest z czego wybierać:

1. INFObusy – nudzisz się w autobusie? Chciałbyś spędzić czas przyjemniej? To coś dla Ciebie.

2. Mapa pomysłów – partycypacja społeczna jednym kliknięciem – nie podoba Ci się przestrzeń w której mieszkasz? Chciałbyś ją zmienić? Wyraź to jednym kliknięciem!

3. Mea PG – Problem ze znalezieniem sali? Już nie! (Projekt, w którym biorę udział wraz z Arkadiuszem Koralewskim, Hubertem Gajdą , Markiem Niemczykiem, Piotrem Stefańczykiem i Zbigniewem Sobkowskim)

4. Pomoc sąsiada – rosnący problem bezdomności – Robi Ci się smutno na widok ludzi, którzy nie mają domu? Pomóż im, zatrudniając ich w pracach domowych!

5. Przestrzeń wiedzy – jak ją poszerzyć?

6. InfoMaty – jak efektywnie z nich korzystać?

Atmosfera na zajęciach jest przyjazna, publiczne prezentacje uczą, jak radzić sobie ze stresem, a dodatkowo można się czegoś ciekawego dowiedzieć o swoim projekcie – nie można tu też mówić o rywalizacji, bo każdy projekt jest inny, a zdarza się też, że otrzymujemy feedback od innych osób. Pozostaje mieć nadzieję, że takich zajęć będzie więcej na naszej uczelni – w nieszablonowy sposób uczą, jak wykorzystać wiedzę nabytą w trakcie studiów w sposób praktyczny – i jak ją sprzedać komuś innemu, kto jest nią zainteresowany – a o to w tym wszystkim chodzi, prawda?

Warsztaty wyróżniają się również tym, że mamy niecodzienną okazję połączyć dwa skrajne charaktery: informatyka – będącego ucieleśnieniem praktyczności, skupionego raczej na rozwiązywaniu problemu krok po kroku i architekta – artysty, który posiada ogólną wizję tego, co chciałby stworzyć. A żeby zapobiec ewentualnym nieporozumieniom, na początku poproszono nas o zrobienie ciekawego testu na osobowość poprzez zaznaczenie stwierdzeń dotyczących naszej osoby, z którymi się zgadzamy lub nie.  Wynikiem były kolory – jak łatwo się domyślić, dominować lubi czerwony, dobrze więc, gdyby zespół nie składał się jedynie z takich osób :)

Jak widać, wszystko zostało przewidziane i zrobione naprawdę profesjonalnie pod kierunkiem prowadzących, wśród których znaleźli się:

1. dr inż. arch. Tomasz Rozwadowski, adiunkta w katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury
2. dr hab. inż. Marek Mosztyński, prof. nadzw. PG i Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
3. Jacek Guziński, prezes firmy INT zajmującej się oprogramowaniem komputerowym
4. dr med. Marek Bukowski z Muzeum Gdańskiego Uniwersetetu Medycznego

W ramach zajęć odbyły się również spotkanie z ekspertami z różnych dziedzin – w konsultacjach wyszły wszystkie zalety ale i braki projektów, które obecnie poprawiamy, by zaprosić ich po raz kolejny na ostateczną prezentację – a nóż któryś z nich się zainteresuje tematem bliżej i zechce go zrealizować?Odpowiedz